6M2A1600.JPG

MgA. Veronika Hajdyla

O mně

Jsem malířka a ilustrátorka, lektorka kurzů kresby a máma čtyř dětí. S nadšením píši blog o všem, co mě baví a zajímá.

 

Studovala jsem malbu v ateliéru Doc. MgA. Františka Kowolowskeho na Fakultě umění Ostravské univerzity a scénografii činoherního divadla na Divadelní fakultě Akademie Múzických umění v Praze. Díky pedagogické aprobaci jsem objevila arteterapii a artefiletiku, dvě disciplíny, které díky výtvarné činnosti pomáhají lidem na cestě k sebepoznání a úctě k sobě samému i svému okolí.

Figurální kresba

Od roku 2015 vedu výtvarné kurzy pro dospělé. V roce 2018 jsem otevřela vlastní lekce figurální kresby ve Valašském Meziříčí. Naše kurzy se tak staly jedinými výtvarnými kurzy na Moravě s tímto zaměřením. Zobrazení lidské figury je fascinující disciplína, která se nevyčerpala ani po tisíciletích vývoje výtvarného umění.
Díky svým zkušenostem dnes vím, že kreslit správně proporčně se může naučit opravdu každý. Jediné, co je k tomu zapotřebí, je odhodlání a nadšení. Jak na to, učím na svých kurzech.

 

Zodpovědnost

Úcta k přírodě a vědomá skromnost, kterou ve mě vypěstovalo dětství prožité mezi jesenickými horami, mě motivuje hledat a nacházet způsoby ohleduplného životního stylu v 21. století.

 

Výtvarná činnost

O šetrný a ekologický přístup usiluji i ve své tvorbě. Ráda pracuji s papírem, používám především čisté pigmenty v podobě vysoce kvalitních akvarelových barev, tuše a různé přírodní kreslící materiály.


Velmi ráda spolupracuji s lidmi a institucemi, kteří jsou podobně naladěni a jejich činnost má přidanou hodnotu v podobě environmentální či společenské prospěšnosti.

 

Environmentální aktivity

Díky snaze o to, aby naše aktivity měly co nejmenší dopad na životní prostředí, jsme se s Petrem dostali k minimalismu, zero waste a permakulturnímu přístupu k naší zahradě a zvířatům.


Od roku 2016 se naše zahrada a přiléhající pozemky pyšní certifikátem Přírodní zahrady.


V roce 2018 jsme společně s Janou Zhořovou (Krasoprostor) založily facebookovou skupinu Minimalismus / Zero Waste (ČR), v níž společně s širokou komunitou lidí šíříme osvětu o znovu doceňovaném umění životní skromnosti.


Na téma šetrnosti, bezodpadové domácnosti a výroby ekologické drogerie píši články a vedu besedy. Vzhledem k tomu, že mnoho moudrosti o harmonii člověka a přírody se zapomíná s umírajícími tradicemi, je velkou částí náplně mého blogu také folklor, zvyky a zaznamenávání vzpomínek pamětníků.