Ze skládky do obýváku 7x jinak


Zvu vás "na čumendu"!

Prohlédněte si 7 zajímavých kousků nábytku, kterým jsme vrátili život!

Objevte krásy fenoménu zvaného UPCYCLING...Kvalita a láska zvítězí nad kvantitou a účelovostí

Naše srdce nikdy nehořelo pro dřevotřískové skříňky na míru, plovoucí podlahy a vůni PVC.

Ano, koupit si už hotový botník je jednoduché, rychlé a levné. A ano, někdy takový botník může i hezky vypadat!

Jenže ona ta dřevotříska prostě smrdí.

A botník z plastu dvojnásob. (Plastový botník s kopačkama po zápase trojnásob.)


Prefabrikovaným skříňkám chybí příběh, šmrnc a duše. A ve světě bez ducha se smutně žije.

Proto tak rádi navracíme život starým dobrým věcem a uvádíme je zpět do oběhu.

Říká se tomu UPCYCLING.


Zní to moderně, ale žádnou novotu v tom nehledejte.


Upcycling je kreativní přetvoření a opětovné využití odpadních materiálů, vedlejších produktů z výroby, nepotřebných nebo nechtěných věcí v něco nového. Může tak vzniknout nový materiál či produkt lepší kvality a environmentální hodnoty.

Dalšími možnostmi oživení starých věcí je recyklace či renovace.


S láskou a nadšením jsme tímto způsobem přetvořili následující kousky nábytku:

1. Postel do dětského pokoje

Oživení palandy z ohýbaných kovových trubek, 30.léta

Když pan soused prováděl rekonstrukci svého domu, obdaroval nás několika přebytečnými kousky vybavení. Jedním z nich byla tato nádherná postel z ohýbaných kovových trubek. Protože byla již na mnoha místech napadená rzí, rozhodli jsme se od původního chromovaného vzhledu upustit a celou konstrukci jsme po očištění natřeli antikorozním černým nátěrem.

Sedací plocha měla atypický rozměr. Opatřili jsme ji matrací, která nám zbytečně zabírala místo v komoře. Stačilo seříznout molitan na potřebnou velikost a přešít ochranný povlak, aby dobře seděl.2. Polička ze staré bedýnky

Dřevěná bedýnka poslouží jako osobitá polička

Dalším objevem, který přinesla rekonstrukce u sousedů, byla tato polička, dříve bedýnka na nářadí. Byla výborně zachovalá a stačilo ji jen očistit a přivrtat do zdi v předsíni.Vyplatí se dávat dobrý pozor, když se vaši sousedé zbavují krámů. Občas najdete opravdové klenoty, protože slovy klasika: "Co je pro jednoho odpad, je pro druhého poklad."


3. Věšák za hubičku

Pět hřebíků, jedna lať, dokonalý minimalismus

Mou absolutní srdcovou záležitostí je tento věšák. Bytelné hřebíky nám vlastnoručně ukul jeden sympatický kovář na Setkání kovářů ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Zabouchali jsme je do kusu dřevěné latě a upevnili na stěnu. Tyto minimalistické detaily upoutají pozornost každé návštěvy.


4. Skříňka na hračky

Původně botník ve stylu Brusel, nyní skříňka na hračky

Zbídačený botník, který smutně tlel v rohu krámku se starožitnostmi, jsme koupili za pár korun.

Bylo třeba opálit starý nátěr, nahradit některé červotočem prožrané části, znovu natřít a přimontovat chybějící úchytky. Zespodu jsme jej opatřili kolečky.


TIP: Pro nátěry dětského nábytku nadšeně doporučujeme úžasné přírodní vosky OSMO! https://www.osmo.cz/


Děti botník používají jako skříňku na hračky, pojízdnou postel, prodejní pult, barikádu, ale taky dopravní prostředek nebo stolek pro svou kreativní výtvarnou činnost.

(Zajímavostí této skříňky je, že je to jediný úložný prostor pro veškeré hračky našich tří holek. Díky tomu, světe div se, je pokoj stále uklizen! Jak toho docílit a objevit opravdovou radost z hraní i uklízení jsem sepsala tady.)


5. Taburet

Taburet slouží v předsíni při obouvání bot

Příběh tohoto taburetku je velice podobný. Ležel na skládce a my jsme v něm spatřili potenciál. Shodili jsme původní polstrování a očistili a natřeli dřevěné části. Shodou okolností jsme měli doma kus molitanu, který přesně pasoval na sedák. Použitá látka je rovněž zbytková.

Na upcyclovaném, renovovaném a recyklovaném nábytku je skvělé to, že jej můžete pořídit doslova s nulovými náklady!


6. Houpačka a provazový žebřík

Lanový park pro velké i malé

Provazový žebřík vznikl zcela spontánně, když jsem přebírala větve ze skáceného jasanu. Byly pevné, rovné a tak akorát velké na úchop dětské packy.

Vyvrtala jsem díry, provlékla lano a bylo hotovo. Původně visel na zahradě, ale na zimu jsme žebřík přestěhovali do domu.

Houpačka pro nejmenší dcerku byla záležitostí několika minut. Boční strany nepoužívaného povlaku na polštář jsem zahnula a přišila, čímž vznikly tunýlky, kterými jsem jednoduše provlékla lano.

Náš malý lanový park slaví úspěchy dennodenně.7. Stínidlo - mrak

Interiérové stínidlo z odpadních materiálů

Ležet v pokoji na zemi a kochat se oblaky...

Potřebujete k tomu výplň ze starého polštáře, papírové stínidlo typu "lampion" a lepidlo. Stínidlo natřete lepidlem a připevníte nadýchané mráčky.

Tadááá! Světýlko za minimální náklady a s maximálním efektem. A asi nejlepší příklad upcyclingu v praxi.>>>Kvíz na závěr: Jaký byl osud svělta - "mraku" po jeho dosloužení? A kdo byl vítězem ceny za nejoriginálnější masku maškarního plesu?


Hravé zařizování vašeho domova přeje Veronika

xxx
1 979 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše