Smrtná neděle

Blížíme se do finále. Nejslavnější postní neděle - Smrtná.

Mařena zdobená prázdnými šnečími ulitami - symbol zániku

Komu název Smrtná neděle nic neříká, určitě bude znát jarní vynášení Morany, Mařeny, Smrtky, Smrtholky...


Tento zvyk z pohanských dob si lid udržel i přes veškeré zákazy církve. Touha poslat tu nedobrotu pryč je silná i v jedenadvacátém století.


Smrtná neděle je pátou nedělí v půstu. Mobilizujeme všechnu naši sílu a energicky a se zpěvem vynášíme Smrt pryč z našich životů.

Do slaměné panny vtělujeme všechno zlé, co zima přinesla. Chlad, tmu, úzkost, nemoc, strach z nedostatku, strach z konce.


Ne náhodou se tohoto přechodového rituálu ujímají mladé dívky. Jejich mládí a životní síla je protikladem umírajícího starého roku, obrazem nové naděje a plodnosti, která jako jediná dokáže Smrt přemoci.

Na Smrtnou neděli nás připravovaly všechny předchozí kroky půstu. O Pučální neděli jsme se zřekli fyzických požitků (někdo omezil maso, jiný alkohol...) Po očistě vlastního nitra jsme prošli očistou prostoru, který obýváme (Černá neděle). Zamýšleli jsme se nad významem vděčnosti (Kýchavná) a pečovali o vztahy s dětmi a přáteli (Liščí neboli Družebná). Nyní jsme připraveni udělat úplnou a finální tečku za vším, co nám v uplynulém roce nesloužilo, a poslat to po vodě pryč.


Smrtku bylo třeba nést obřadně po celé vsi. Všichni sousedé té nedobré Čaramuře spílali, odříkávali posměšné veršovánky, aby do sebe vstřebala všechno zlé. Pak ji dívky za vesnicí uštědřily poslední pohanu, když jí svlékly z šatů a utopily v proudící vodě. Nazpět musely běžet rychle jako o závod, protože kdo se opozdil, Smrt si pro něj v novém roce přišla.


I dnes se v nás při vynášení Smrtky probudí síla a chuť se vším mrtvým a nefungujícím rázně zatočit.


Smrt nesem ze vsi,

nový líto do vsi.

Buďte paní veselé,

že vám líto neseme.

S červenými vejci,

žlutými mazanci,

buďte páni veselí

na tu Smrtnou neděli.

Smrt jsme vám vynesli

nový líto vnesli!


Nemusíte hned vyrábět slaměné Mařeny, ale projděte se k vodě a aspoň v duchu po ní pošlete pryč všechny zlozvyky, špatné stereotypy, i jakoukoli jinou nedobrotu, které se chcete zbavit. Jarní voda má totiž tu největší sílu.Krásnou Smrtnou neděli

přeje Veronika

xxxNeunikly vám některé díly seriálu o velkém půstu? Mrkněte zde a připomeňte si:

Popelec - smrt a půst

1. postní neděle - Pučální

2. postní neděle - Sazometná

3. postní neděle - Kýchavná

4. postní neděle - Liščí/Družebná

5. postní neděle - Smrtná

6. postní neděle - Květná949 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše