Ponorka s dětmi? 30 aktivit do karantény

Princezna Zubejda leží na posteli pozoruje jednu z "celé série procházek", které jí tatínek sultán Solimán pořídil. Sluhové Halí, Belí a Zelí za rolovacím obrazem začínají navozovat atmosféru tržiště...Nějak takto vypadá náš společenský život za časů koronavirové karantény. Chodíme "do kavárny" v naší kuchyni, "do kina" před malý monitor počítače a "na představení" do dětského pokoje.

Děti to zatím zvládají, ale nám už občas začínají docházet nápady, "kam ještě vyrazit".


Proto jsme udělali malý brainstorming a dali si za cíl vymyslet 30 karanténních aktivit. Podmínkou bylo zapojení všech členů rodiny, minimální vybavení nebo rekvizity z běžného domácího vybavení a možnost provozování v interiéru.


Kéž je vám tento seznam inspirací!


1. Trhy

Vytvořte prodejní stánek (ze stolu, ze židle, žehlícího prkna - improvizaci se meze nekladou) a prodávejte cokoli vás napadne. Lahůdky z lednice, rukodělné výrobky, které připravíte, zkrášlovací prostředky z maminčiny výbavy...


2. Maškarní ples

Stanovte si časový limit 10 minut a všichni se proměňte v jakoukoli zábavnou maškaru z toho, co dům dal.


3. Kempování

Postavte si stan uprostřed obýváku (klidně z prostěradel) a přespěte v něm!


4. Piknik

Sbalte si svačinku, deku a vyrazte na zábavný piknik do té nejpodivnější místnosti ve vašem domově, třeba do kumbálu.


5. Vyhni se laseru

Z nitky nebo klubíčka utkejte v prostoru "laserovou" síť. Nitky napínejte mezi nábytek, stropní osvětlení, hřebíčky ve zdi... Až budete mít hotovo, projděte bez dotknutí jako profesionální bankovní lupiči. Místo obličejových masek si nasaďte roušky, aby vás nikdo nepoznal.


6. Partnerská akro jóga

Zkoušeli jste někdy akro jógu s dětmi? Vygooglete si inspiraci na ty nejkrkolomnější asány a jděte do toho!


7. Polštářová bitva

Vysvětlení nepotřebuje...


8. Taneční choreografie

Na vaši oblíbenou písničku vytvořte synchronní taneček všech členů domácnosti.


9. Těstové sochařství

Z jakéhokoli tužšího těsta, které máte rádi, tvarujte všemožné postavičky a objekty. Pak vše upečte a uspořádejte vernisáž, na které vaše umění sníte!


10. Masérský salón

Připravte příjemné prostředí s relaxační hudbou, svíčkami a nechejte se masírovat vašimi malými profi maséry. Aby masáž trvala déle, zadávejte dětem požadavky na ty nejabsurdnější masérské styly - např. "splašený křeček", "unavení hadi", "mořská panna na suchu"... Děti se chechtají a vesele vám plácají ručkama po zádech, vy můžete alespoň chvíli zcela legitimně ležet.


11. Tetovací salón

Velmi podobná "ležící" aktivita oblíbená mezi rodiči. Dejte dětem fixy (v době karantény klidně i lihové, co na vaší kůži vydrží opravdu dlouho) a nechejte si potetovat celé tělo.


12. Karaoke

Každý před publikem zazpívá svou nejoblíbenější píseň s YouTube doprovodem.


13. Interiérový design

Nechejte děti vymyslet nějakou neotřelou změnu uspořádání nábytku. Tím zároveň stimulujete vaši psychiku. Sami uvidíte, jak pookřejete.


14. Fotoateliér

Půjčte dětem telefon a nechejte je zinscenovat vtipné rodinné fotografie s co nejbizarnějšími rekvizitami, které doma posbíráte.


15. Opičí dráha

Z bodu A do bodu B vytvořte nelehkou trasu s prolézáním, přeskakováním nábytku, slalomem či kotrmelci. Absolvujte dráhu všichni!


16. Chov štěňat

Proměňte vaše mláďata v malé roztomilé pejsky, kteří mají dovoleno pít a jíst z misek na podlaze a spát v pelíšku u dveří. Mohou také absolvovat výcvik základních psích povelů. Vodítka jsou samozřejmostí.


17. Stezka odvahy

Vybavte se baterkami (či světýlky na vašich telefonech) a po setmění projděte s patřičnou dávkou tajemna všemi možnými zákoutími u vás doma. Klidně můžete na konci stezky najít i poklad!


18. Šamanské bubny, zpěv a tanec

Pořiďte si rozličné hudební nástroje (hrnce, vařechy, metličky...) a oddejte se rytmu, hrdelnímu zpěvu a divošskému tanci. Atmosféru po setmění doladí svíčky i hudební podkres z YouTube.


19. Ochutnávka po slepu

Zavažte dětem oči a nechte je hádat, co jim dáváte na jazýček. Poznají třeba kmín, skořici nebo kakao? Co zrnko kávy? Neuvařenou špagetu? Mouku? Nebuďte však škodolibí, chilli vločky nechejte ve spíži.


20. Restaurace

Pozvěte sami sebe do michelinské restaurace s obsluhou v rukavičkách. Nezapomeňte na detaily jako nóbl oděv, krásně napsaný jídelní lístek, naleštěné sklenice na stopce, příbory na každý chod zvlášť a v závěru platba platební kartou s velkorysým dýškem.


21. Koulování

Vyrobte si koule ze starých novin a rozpoutejte vášnivou bitvu.


22. Dentální hygiena

Dbejte na čistotu a zdraví vašeho chrupu, děti vám v zubařském křesle provedou základní dentální ošetření. Potřebovat budete kartáčky, i ty mezizubní, zrcátka a další nezbytnosti dentisty.


23. Na zemi je láva

Bacha, zem se proměnila ve žhavou lávu! Kdo se jí dotkne, shoří na uhel! Cestičky z knih jsou jediné nášlapné plochy, které smíte použít!


24. Ošetření zlomenin

Omylem jste si přivodili vážný úraz, nechejte si zlomené údy obvázat. Klidně i toaletním papírem. Jistě budete muset podstoupit rentgen, nebraňte se řadě injekcí a lékařských procedur s nejroztodivnějšími latinskými názvy.


25. Kloboučnická dílna

Každý si vytvořte co nejoriginálnější pokrývky hlavy a uspořádejte módní přehlídku. Nebojte se použít neobvyklé kousky jako jsou trenýrky, cedníky, hrnce, kabelky...


26. Kadeřnictví

Kdy jindy než teď vyzkoušet odvážné vlasové kreace? Děti vás jistě rády vystajlují, když jim dáte volnou ruku.


27. Kosmetika

Napatlejte si obličeje výživnými pleťovými maskami, které si vyrobíte z toho, co dům dal. Tvaroh, rozmačkaný banán, med, žitná mouka... Mrkněte na internet, je tam spoustu návodů. Nezapomeňte na turban z ručníku a plátky okurek na oči!


28. Nástropní malba

Na spodní desku stolu nebo židle připevněte papír, vezměte pastelky, lehněte si na zem a vyzkoušejte si, jak se asi cítil Michelangelo, když maloval Sixtinskou kapli. Komu už mravenčí ruka?


29. Šimpanzí dovednosti

Jste opičí kmen. Protože nohy máte stejně šikovné jako ruce, podávejte si zadními tlapkami různé předměty - tužky, kuličky, kousky stavebnice. Pro dorozumívání používejte výhradně opičí skřeky a posunky.


30. Jak pejsek s kočičkou a Pipi Dlouhá punčocha myli podlahu

Aktivita pro odvážné. Potřebujete místnost bez koberce a teplou vodu. Vybavíte si, jak myli podlahu pejsek s kočičkou? Odvážně a vlastními těly. A Pipi si zase nasadila na nohy kartáče a bruslila po povrchu! Vybavte sebe i děti jakýmikoli mycími nástroji a experimentujte s novými neobvyklými technikami mytí vaší podlahy. Veselá a rychlá hudba určitě pomůže rozproudit kreativitu!
Užijte si společně strávený čas a učte se od dětí udržovat veselou mysl.


ZDRAVÍ vás všichni HajdyLOVE!

0 zobrazení
hajdyLOVE.png

© 2018 Veronika Hajdyla