Liščí neděle: lišky, děti, přátelé

Ráno proběhla sadem liška a cestou poztrácela preclíky! Pojďme je hledat!

Čtvrtou postní neděli milují děti. Nazývá se Liščí. Nad ránem maminka vyrobí preclíky, navlékne je na vrbový proutek a svázané mašlí rozvěsí na větve v sadu.

Jen co děti s vycházejícím sluníčkem vstanou, vyskočí z postele a běží hledat preclíkové překvapení.


Liška je mýtickým zvířetem. Slovanským bohům ukradla oheň a přinesla jej lidem. Popálila se, a proto jí zůstal rezavý kožich. Rozhořčený Perun ji za to proklel a odsoudil k životu v podzemních norách. Z této temné říše však na jaře přináší nový čistý život, děti. Liška coby ochránkyně plodnosti je proto ve starých příbězích s dětmi často spojována. Pohádka o Budulínkovi má své kořeny právě ve starém slovanském mýtu. Nevěsty si tradičně na svatbách sedávaly na liščí kožich, aby brzy otěhotněly.
Čtvrtá postní neděle se také nazývá Družebná. To proto, že jsme zváni k družbě - návštěvám a setkávání s přáteli a sousedy. A nejlépe se druží při "družbancích" - kynutých koláčích pomazaných tvarohem, povidly a mákem.


Veselou neděli plnou lišek, dětí a přátel!


Veronika

xxx


Recept na báječné bezlepkové liščí preclíky jsem pro vás připravila zde.Sledujete seriál o velkém předvelikonočním půstu? Neuniklo vám něco? Prozkoumejte jednotlivé neděle:

Popelec - smrt a půst

1. postní neděle - Pučální

2. postní neděle - Sazometná

3. postní neděle - Kýchavná

4. postní neděle - Liščí/Družebná

5. postní neděle - Smrtná

6. postní neděle - Květná

287 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše