Jak vybrat obraz?

Aktualizováno: 17. 2. 2021

Pokud si říkáte, že Eifelovka nad vaší pohovkou už potřebuje vyměnit za sofistikovanější motiv, jste zde správně!


V tomto článku vám odpovíme na všechny otázky týkající se výběru toho správného obrazu!

To nejdůležitější, nejzákladnější pravidlo vám prozradím rovnou na začátku:


"Vybírejte obraz, se kterým budete moci žít."

Zní vám to možná příliš dramaticky, ale tento požadavek se musí postavit nade všechna ostatní kritéria. Obraz na vás bude působit každým dnem a každou hodinou, kterou v jeho přítomnosti strávíte. Proto by to měl být "dobrý spolubydlící".

Takový, který vám zvedne náladu, když to budete potřebovat, za kterým se budete rádi vracet, v jehož přítomnosti se budete cítit lépe, šťastněji a obohaceně.

A je úplně jedno, jestli jste obraz podědili po dědovi, dostali od kamarádky nebo vašeho dítka, koupili v galerii, dokonce si troufnu tvrdit, že takovým obrazem může být i některý z motivů masové produkce řetězce IKEA.


Pokud pocítíte lásku na první pohled, odhoďte všechny předsudky a jděte do něj!

Pokud se ve vašem životě zatím taková láska na první pohled neobjevila, nezoufejte. Možná vás k ní pomohou nasměrovat následující tipy.


Originál, reprodukce nebo IKEA?


Odpověď zní: Rozhodně originál!


Ano, právě si protiřečím, protože o pár řádků výše jsem napsala, že tím nejvhodnějším motivem může být v podstatě cokoli, klidně i plakát z brávíčka.

Může, ale za předpokladu, že k němu cítíte tak silnou náklonnost, že by bez něj byl váš život fádní a nudný.Mít na stěně originál je tím nejlepším řešením z hlediska kvality, etiky, ekologie, duchovního přínosu, dokonce i z hlediska finančního, pokud zvolíte správného autora!


Neexistují věrné reprodukce.


Hodnota obrázku z IKEA je ihned po průchodu přes pokladnu v tomto obchodním domě nulová.Zajděte si na výstavu


Nejsme žádní galerijní začátečníci, přesto se neustále nepřestáváme divit, jak MOC rozdílně působí originál, kterému stojíte tváří v tvář, a jak fádně může vyznít jeho reprodukce v katalogu nebo na webu.


Dodnes s rozechvěním vzpomínám na obraz Černé záclony od Petera Doiga z jeho retrospektivní výstavy v Edinburghu. Než jsme na výstavu jeli, prošli jsme snad všechna jeho dostupná díla a Černá záclona nejen že mě nezaujala, ale připadala mi drze odfláknutá a zavrženíhodná. Když jsme pak před tímto několikametrovým plátnem stáli fyzicky, nemohla jsem úžasem téměř dýchat.

Najednou jsem byla "uvnitř" obrazu.

Přede mnou se ve večerním vánku vlnil průsvitný závěs a v dálce za ním svítila do tmy světla domů z protějšího výběžku ostrova. Slyšela jsem zvuky nočního hmyzu, cítila slaný mořský vzduch a prostupovala mnou pokora člověka vrženého napospas nekonečné hvězdné obloze.


Peter Doig, Black curtain

Takovýchto setkání v mém životě bylo jen pár. Nečekejte, že něco podobného zažijete hned na první výstavě. Chce to hledat, chce to čas. Ale třeba se vám poštěstí.

V každém případě nepodceňujte sílu osobního setkání, jděte svému vysněnému obrazu naproti.


Jděte na komentovanou prohlídku


Rada podobná té předešlé, s tím rozdílem, že výstava s doprovodným komentářem samotného tvůrce vám dá přidanou hodnotu, umožní proniknout do tajemství za obrazy, prozradí kontext a souvislosti.
Obraz jako investice


Investovat do umění se vyplatí. Obrazy umělců, kteří již teď mají znělá jména, budou svou hodnotu s časem jen zvyšovat. Obrazy mladých nadějných studentů jsou sice větší sázkou do loterie co se týče růstu ceny do budoucna, zato je ale pořídíte za příznivější ceny.

Pokud se v současném uměleckém dění neorientujete a přejete si zainvestovat, nechte si poradit odborníky.

Na českém trhu figuruje několik velmi dobrých galerií (a on-line galerií) prodávajících díla současných českých autorů. Je dobré je sledovat a nakupovat autory, na které tito přední čeští galeristé sází. Máte tak téměř jistotu, že se vaše investice zúročí.

Pokud se rozhodnete jít touto cestou, je rozhodně na místě s nákupem příliš neotálet. Díla umělců, jejichž popularita momentálně stoupá, úměrně zvyšují svou cenu. A takto se vám může stát, že obraz nadějné vycházející hvězdy, který pořídíte v současnosti dejme tomu za 20 tisíc, může do pěti let vyšplhat na pětinásobek.

Jedním z takto nadějných autorů je například Petr Hajdyla, jehož obrazy najdete v zastoupení Artefinu nebo Young Real Art, dvou českých předních on-line galeriích.


Petr Hajdyla, Včelař

Kupujte z galerie nebo přímo od umělců


Zkušený galerista vám poskytne informace o vystavovaných umělcích a poradí.

Prodejní galerie mají na obrazech a jiných uměleckých artefaktech přirážku, která dotuje jak provoz galerie, tak umožňuje galeristům své umělce propagovat a zajišťovat jim výstavy. Galerista je placen také od toho, aby se orientoval ve svém oboru a byl tím nejkompetentnějším člověkem, který vám, investorovi, dá odbornou radu.

Nicméně pokud si budete přát, můžete kontaktovat přímo umělce. Domluvit si schůzku přímo v ateliéru, kde díla vznikají, bývá skvělý zážitek! Umělci rádi znají své kupce - vždyť jim svěřují do péče kousíčky své duše, které na plátně zanechali!

Setkání s vámi bude přínosné pro obě strany - každý potřebujeme zpětnou vazbu a těší nás, když se někdo zajímá o naši práci.

Jak najít správný motiv


Pro odpověď na tuto těžkou otázku mohu poskytnout několik úhlů pohledu. Neberte to nijak dogmaticky, můžete i nemusíte se následujícími tipy inspirovat.


Krajiny, akty, abstrakce...

Dříve bylo možné bez nějakého delšího váhání kategorizovat obrazy do těchto zavedených skupin. U některých obrazů to stále možné je, u některých ne. Současné umění je úžasnou směsicí, která nemá pevný řád ani hranice.

Není proto třeba bazírovat na zažitém řádu, kdy nad jídelním stolem má viset zátiší s jídlem, v koupelně vodní motivy a v ložnici erotika. Řiďte se citem.Obraz versus sedačka:

Kdysi na střední škole mi jeden skvělý kantor zasadil brouka do hlavy, když řekl, že obraz se nemá vybírat tak, aby ladil k sedačce. Připadalo mi to něčím hodně důležité a dlouhá léta jsem pak toto heslo vykřikovala, když někdo jen slůvkem naznačil obavu, zda se mu bude obraz domů "hodit".

Dnes s tímto tvrzením souhlasím už jen částečně. Ano, sedačka by se neměla povyšovat nad obraz. Naopak obraz už ze své podstaty nad sedačku ano - protože nad ní skutečně visí, je výše, je pověšen, je povýšen.

Je zcela v pořádku, když obrazem doladíte interiér. Dokonce je to velmi žádoucí a tak nějak se to od obrazu i očekává.

Ale "slaďováním" se můžete dostat na tenký led.

Pokud milujete například interiér ve stylu "Provence", ovládněte touhu pověsit si nad jídelní stůl vyzvětšovanou fotografii levandule. Stejně tak nemusíte za každou cenu hledat obraz v odstínu potahů křesel v obýváku.

Skvělým zdrojem inspirace i kultivátorem vkusu je například Pinterest. Naleznete zde spoustu nápadů, které vám pomohou definovat představu o tom, jak má interiér s obrazem působit jako harmonický celek.Když je obrazů moc


Možná se rozšoupnete a pořídíte si více obrazů, než se vám vleze na stěnu. Řešení může být velmi elegantní a já jsem jeho nadšeným propagátorem:

Střídejte obrazy podle nálady!

A nepřipadejte si u toho nijak marnivě, zhýrale, ani nepatřičně!

Naše mysl se v různá roční období a životní fáze zaměřuje na jiné podněty, proto je zcela v pořádku, pokud ji poskytneme rozličné a obměňující se motivy pro její stimulaci a růst.


Navíc je to v současnosti vážně hit!


Jen pamatujte na to, že pro obrazy, které zrovna nevisí, musíte mít vhodný skladovací prostor. Nemusíte na to jít nijak složitě. Stačí třeba mezera za skříní. Obraz hezky očistěte od prachu a láskyplně jej zabalte například do prostěradla, bublinkové fólie či kartonových desek.

Varování: NIKDY ale opravdu NIKDY nedopusťte, aby se o plátno cokoli opíralo. Promáčkliny zůstanou na obraze navždy a znehodnotí jej.Co s obrazy, které nechci


Je v pořádku, pokud některý z obrazů, které vám přijdou do života, není zrovna váš šálek kávy.

Ať už je to nevzhledný svatební dar, dědictví po prababičce, obraz, který se vám okoukal nebo vám připomíná něco, co si už připomínat nechcete, propusťte ho z vašeho života.


Pokud máme jen ty věci, které máme rádi, pečujeme o ně pak s radostí a přináší nám svěží energii, žijeme svobodně.

Pokud je pro vás překážkou pocit zavázanosti vůči osobě, která vám obraz dala, zkuste se na to podívat tak, že vy sami byste nechtěli, aby kdokoli jiný přechovával ve svém domě "nepořádek" tohoto typu jen z úcty k vám.

A pokud obraz dříve patříval dnes již mrtvému příbuznému, jak nepodstatné je teď pro nehmotnou duši jakékoli materiální vlastnictví!

Prababička se na vás z obláčku určitě zlobit nebude.


Žít mezi obrazy, se kterými souzníme, je krása.

Umění zdar!VeronikaPro inspiraci nahlédněte do naší galerie.

1 098 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše