Jak být babičkou bio-vnoučat a nezbláznit se z toho

Prarodiče, zbystřete! Přinášíme rady a tipy, jak s grácií ustát narození bio-vnoučete...Pro začátek si definujme pojmy. Co to vlastně takové bio-vnouče je?


Zprvu vypadá jako každé jiné miminko. Drobné odchylky od současného standardu však začnou přicházet záhy a postupně.


V následujícím popisu zjistíte, zda jste nebo nejste prarodiči bio-vnoučat. Pokud naleznete shodu alespoň ve dvou bodech, pravděpodobně JE Vaše vnouče BIO:


 • Bio-vnouče ve fázi novorozeněte má neustále prso v puse. Kojí se snad všude a ve všech možných polohách, za všech možných okolností.

 • Nosí látkové plenky a dokonce čůrá do nočníku klidně ode dne, kdy se narodilo.

 • Nejčastěji cestuje uvázané na své mámě v podivných neuvěřitelně dlouhých kusech látky nebo speciálním nosidlu.

 • Spí s rodiči v posteli.

 • Ve fázi batolete s požitkem pojídá rukama nerozmixované kusy jídla, jeho stolování doprovází množství kreativních pokusů o dopravení potravy do úst.

 • Jí až nezdravě zdravě! K tomu všemu se stále kojí.

 • Obklopuje se symbolickým množstvím hraček (často dřevěných, textilních, primitivních).

 • Upřednostňuje pobyt venku, klacky, kameny a hlínu.

 • Chodí ve zvláštních botách s tenkou podrážkou nebo zcela bosé.

 • Cukr, lepek, laktóza, éčka, konzervanty nebo palmáč - tato slova v jeho slovníku ani jídelníčku nehledejte.

 • Vše plastové je pro něj "ble".

 • Školku volí lesní - ano, tu bez střechy a bez hraček, kde na něj neustále prší a sněží. Případně do školky nechodí vůbec.

 • Se školou je to stejný případ. Jde jedině do alternativy!


A tak to jde dál a dál. Zdá se, že bio-vnouče nedělá nic "normálně".

Můžete se cítit zmateně či rozladěně. A máte pro to důvod. Nejpravděpodobněji bio-vnouče dělá spoustu věcí přesně opačně, než jste dělali ve svém dětství Vy.


Prásknu Vám teď něco, co už od začátku stejně tušíte:


Bio-vnouče za to nemůže.

V tom všem máme prsty my, bio-rodiče.


Nejmilejší babičky a dědečci, ráda bych Vám napsala ze srdce a s úctou. S našimi dětmi to myslíme dobře, stejně tak jak to známe od Vás. Vždy se snažíme dělat věci jak nejlépe umíme.

Jsme rádi, že Vás máme!

Jste naší oporou a o takové správné babičky a dědečky je v dnešní době nouze.


Pokud jste (i přes veškerou důvěru v nás rodiče) ze všech těch nestandardních přístupů zmateni, inspirujte se následujícími tipy, jak své bio-prarodičovství ustát s grácií a bez ztráty zdravého rozumu:


Období novorozence

Odolejte touze nakoupit oblečky a hračky. Je pravděpodobné, že Vaše představy se neprotnou s představami rodičů. Je také pravděpodobné, že rodiče už jsou miminkovskými věcmi a oblečky zahlceni od momentu, kdy světu oznámili těhotenství. V dnešním světě přebytků a nadprodukce se každý rád zbaví věcí po svých odrostlých dětech. Pokud se na děťátko těšíte a rádi byste ho do světa přivítali, proberte se synem či dcerou, zda jim z výbavy něco schází. Možná uvítají příspěvek na látkové plenky, funkční oblečení (např. z merino vlny), nosící šátek nebo autosedačku. Můžete novopečené mamince nabídnout pomocnou ruku s domácností či vařením nebo vybavit rodinný mrazák poctivými polévkami pro první týdny po porodu. Nic ale nepřehánějte. Však to dobře znáte - taky jste jednou měli děti poprvé a cítili se hrdě a dospěle! Těšte se z vnoučátka a pomáhejte tak, abyste z Vaší snahy měli dobrý pocit Vy i Vaše děti.


Období batolete

Vaše vnoučátko už Vás začíná poznávat a nadšeně si s Vámi hraje, pokud se vídáte pravidelně. Nesnažte se mu zalíbit pamlsky. Starost o výživu přenechte s důvěrou rodičům. Užijte si, že konečně můžete být v přítomnosti tak skvělé a báječné osůbky, aniž byste museli řešit její vrtkavé nálady, noční vstávání, přebalování či krmení. Jste prarodiče a můžete si jen šťastně a neomezeně hráááát.

Buďte veselí a bezstarostní, vnouče Vás bude s každou další návštěvou zbožňovat víc a víc a Vy budete jen mládnout!


Předškolák

Vyvinuli jste se v zasloužilého prarodiče. Znáte všechny fígle, kterými Vaše vnouče zaručeně zaujmete.

Předávejte své zkušenosti zábavnou formou. Vařte spolu, choďte do lesa, k řece, pozorujte brouky, ptáky, čas od času zařaďte do programu nějakou lumpárnu. Naslouchejte. Sledujte nekonečná avantgardní představení, které Vám vnouče hraje.


Školák

Zasvěťte malého školáka do Vašeho světa. Ukažte mu, kde pracujete (nebo jste pracovali). Vysvětlete, na co se bude ptát. Ukazujte mu svět. Můžete mu předat nějakou svou dovednost. Háčkování, šití, soustružení, přesazování sazenic nebo třeba šlapání zelí. Sami nejlíp víte, co je Vaší devízou, na co jste experti. Často v dospělosti s láskou a hřejivou vzpomínkou v srdci zúročujeme předané dovednosti našich babiček a dědečků.Návštěvy, oslavy, sváteční dny

Pro obecné blaho, potěšení obou stran a klid v rodině vždy konzultujte dárky, které chcete dětem dát. Pamatujte, že ničí domov není nafukovací.

Vyhýbejte se plastovým předmětům, pečlivě zvažujte i množství a objem darů.

Pokud chcete přichystat něco na zub, měli byste respektovat nastavení rodičů.

Bio-vnoučata neholdují cukru, bonbónům ani jiným laciným cukrovinkám a nekvalitnímu jídlu.

Čím zaválíte a připíšete si babičkovsko-dědečkovské plusové body jsou třeba domácí nanuky! Rozmixujte ovoce a zamrazte ve formičkách. Úspěch zaručen.

Každé dítě má jiné chutě - dopřejte tomu Vašemu pokladu to nejlepší!


Dražší než všechny hračky, pozornosti a jídlo, je však pro Vás i Vaše bio-vnouče společně strávený čas. Odhoďte starosti a dovolte si spolu jen tak vesele BÝT.


Děkuji všem babičkám i dědečkům, že to s námi nevzdáváte!Za bio-rodiče s úctou a vděčností

Veronika

xxx


10 403 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše