Hračky z bezu aneb Svěřte dětem nože!

Nožík a klacek! Co víc chtít ke štěstí?


Kdo měl v dětství vždy po ruce "rybičku", "švýcarák", "křivák" nebo "zavírací kudlu", dobře ví, co čem mluvím.


Dát dítěti do rukou nůž v dnešní době už zavání nezodpovědností. "Bezpečnost především" hlásají média, výrobci hraček i zástupy vystrašených rodičů, prarodičů či tetiček.

Na našich dětech ale pozorujeme, jak dokáží přirozeně dbát na vlastní bezpečí, když jim do činnosti nezasahujeme a nebereme jim jejich kompetence neustálým "spadneš-pozor-opatrně" atd.

Roční Meda a čtyřletá Zoe dnes potvrdily, že nůž do rukou dítěte v jedenadvacátém století svěřit stále můžu.

Prstýnky, píšťalka a kukátko z bezu

Bez černý patří rozhodně mezi top 10 mých nejoblíbenějších stromů. Na jaře jej podle záplavy bílých květů a nezaměnitelné vůně identifikuje snad každý.

Pak se na nějakou dobu ztratí v záplavě ostatní zeleně, aby na přelomu léta a podzimu obdaroval svět báječnými černými plody - bezinkami. Bezové a bezinkové šťávy nechybí ve spížích babiček ani na stolcích těch nejvíc hipster kavárniček.

Díky bezovým plodům přečká mnoho našich ptáků zimní období, téměř celá rostlina se využívá v bylinkové terapii a blahodárně působí i na půdu v zahradě.


Dalším báječným aspektem, který ocení zejména malí dobrodruzi vybavení již zmiňovaným nožíkem je, že větve bezu se dají velice snadno vydlabat a ze vzniklých trubiček rychle vyrobíte ledacos.


Čím začít


Uřežte rovný bezový proutek silný asi jako palec. Čtyřleté dítě to s malou pilkou zvládne samo. Z prutu nařežte špalíčky tak dlouhé, jak se vám zachce. Fantazii se meze nekladou. Potom všechny zúčastněné děti všech věkových kategorií vybavte jakýmikoli dloubátky, kterými budou moci vyšťourat, vyvrtat a vydolovat měkkou "vatičku" z útrob klacíků. Nožíky, šroubováky, dlouhé vruty... Pokud máte dobře vybavený švýcarák, jste za vodou.

S arzenálem vydlabaných trubiček děti rychle vymyslí mnoho zábavy. Můžete je pro další tvoření inspirovat následujícími tipy:Kukátko a prsteny, prácička pro vrtaly od 1 roku


Dloubat úzkou pilkou do dírky v bezovém klacku je absolutní zen ať je vám roků sto nebo jen jeden. O co větší je pak potěšení, když se prodloubáte nakonec a zjistíte, že jste vlastně vyrobili supr kukátko nebo slušivý prstýnek!


Píšťalka pro fajnšmekry


Když máte větší ambice, zkuste do vydloubaného klacku vyříznout zboku dírku, zacpat foukací otvor padnoucím klacíkem, ze kterého seříznete malý plátek, aby měl vzduch kudy proudit. Z druhé strany pak píšťalku ucpete dalším klackovým špuntíkem a je hotovo!


Zvukem píšťalky pak můžete odpuzovat třeba nenechavé ovce kamerunské!


Krásné podzimní dny přeje

Veronika

499 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše