Černá neděle a infarkty v předsíni

Třetí díl seriálu o velkém půstu aneb Od štíhlého pasu ke štíhlejšímu domovu.

Pro nezasvěcené čtenáře hned na začátek uvedu, že právě čtete jeden ze série článků o velkém čtyřicetidenním předvelikonočním půstu. Každá neděle má svůj lidový název a symbolický význam.


Od Popeleční středy, začátku půstu, uběhly už dva týdny. Dnešní neděle je ČERNÁ!


Na Černou neděli (nebo také Sazometnou) bereme do rukou hadr a koště a smýčíme naše obydlí od podlahy po strop!


Proč byla ale uklízení, něčemu tak běžnému, zasvěcena celá jedna postní neděle?


Předvelikonoční půst má velmi promyšlený průběh a dramatickou gradaci s každým dalším uzavřeným týdnem. (Proto sledujte postní seriál až do konce! :-))


Před dvěma nedělemi jsme započali očistu těla. Nejlepší způsob, jak řešit jakýkoli problém, je začít u sebe. Proto půst nastartoval jarní detoxikační dietkou! Tu bychom ostatně měli držet celých čtyřicet dnů.


Díky skromné stravě má naše zimou zanesená tělesná schránka možnost zbavit se toxinů.

Je třeba ale vyčistit i další "schránku". Tu, která nás chrání a poskytuje nám zázemí i bezpečí. Náš domov.


O tom, že tělo a mysl jsou spojené nádoby, už naštěstí dnes moc lidí nepochybuje. Pokud neustále padáme pod tíhou stresu, strachu, obav, hněvu či nespokojenosti, tělo nám dá brzy vědět. Začnou nás trápit neduhy jako bolesti zad, poruchy spánku, zažívací potíže a spol.

Málokdo však připouští, že stav naší mysli odráží i to, jaký prostor k žití pro sebe vytváříme.


Naši předkové však souvislost mezi nepořádkem a nemocí, respektive pořádkem a zdravím, viděli jasně.


Pořádek a úklid - kořeny těchto slov jsou řád a klid.


Proto se dnes zaměřte na všechny temné kouty, ve kterých se povalují neurčité hromady papírů, zatočte se strašáky ve skříni v podobě oblečení, do kterého se nevlezete, skoncujte s nánosy nedokončené práce a propusťte ze svého života předměty, které vám nepřináší užitek ani radost!


Promyslete, jestli se zvládáte starat o všechny věci, které vlastníte. Pokud se vám doma hromadí nepořádek a nemáte se kam hnout, pravděpodobně jste si toho na svá bedra naložili moc. A když neseme tíhu na bedrech, bolí z toho záda... Stejně tak ucpané průchody v našem domě (předsíně, chodbičky, prostory kolem dveří) mohou odrážet naši vnitřní "ucpanost". Pro náš dům je to takový pozvolný náběh na infarkt. A pro nás jakbysmet.

Skromnost v jídle, skromnost v domácím vybavení a skromnost v šatníku vám přinese svobodu v čase a bohatství mysli. Půst a "zeštíhlení" má blahodárný efekt na naše těla i naše domovy.


Jarnímu úklidu zdar!

Veronika

xxxP.S: Pokud k úklidu máte (podobně jako my) tři "asistentky" s věkovým průměrem tři roky, které zjevně o čistotě a harmonii mají úplně jiné představy, zkuste se na to podívat z jiného úhlu: článek Děti uklízí (minimálně) vás zaručeně nakopne a osvobodí od ooooobrovského množství nepořádku!


Sledujte také další díly seriálu o velkém půstu!

1. postní neděle - Pučální

2. postní neděle - Sazometná

3. postní neděle - Kýchavná

4. postní neděle - Liščí/Družebná

5. postní neděle - Smrtná

6. postní neděle - Květná441 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše