Ďábelská zbraň jménem TAVNÁ PISTOLE

Aktualizováno: 19. 2.

Pojďme se dnes podívat na zoubek snad největšímu fenoménu ve světě tvoření, modelaření, dekorování a přilepování čehokoli na cokoli!

Řeč je o tavné pistoli.Jako by snad bez ní ani nešlo vyrobit něco hezkého. Internet je plný videonávodů, na kterých tavnou pistolí vyřešíte jakýkoli problém, pokoříte jakýkoli materiál, spojíte nespojitelné, přilepíte nepřilepitelné!

Lepit roztaveným lepidlem, které v okamžiku tuhne, je neuvěřitelně efektivní a zvládne to i malé dítě či méně zručný dospělý.


Tak proč hned ta ostrá slova? Proč ďábelská zbraň?

Mám pro to několik důvodů, které vám hned prozradím.


Jak udělat z malého nešiky velkého nešiku.

Tavná pistole představuje pro děti vážné nebezpečí - a tím rozhodně nemyslím to, že se o ni mohou popálit.

Nebezpečí tkví v tom, že v momentě, kdy dítěti vložíme do ruky tavnou pistoli, současně mu odebereme OBROVSKOU měrou schopnost řešit technická úskalí kreativního procesu:


Lea si podle videa na YouTube chce vyrobit šaty pro panenku. Potřebuje k tomu kupodivu jen čtvereček látky a tavnou pistoli. Zní to skvěle, protože takto může mít šatičky vážně rychle a téměř bez práce. Šité švy nahradí jednoduché lepení. Šaty drží, vypadají fajn... ale nejdou sundávat ani znovu nasazovat, protože by se rozlepily. Lea přišla o příležitost naučit se zacházet s jehlou a nití, pochopit principy sešívání švů i rozvinutí velmi jemné motoriky.


Tím, že dítěti poskytneme instantní a pohodlné řešení, připravíme ho o lekci ve škole zručnosti, která ho může naučit třeba to, že existují různé typy spojů pro různé materiály, že se spousta životních trablů dá vyřešit jedním provázkem, nebo že když si dám víc záležet, výsledek může mít trvalejší hodnotu, pevné kvalitní spojení může vydržet navěky.


Právě ona instantnost použití tavné pistole výborně ilustruje problém současné doby, kdy z vlastní pohodlnosti takříkajíc nevidíme za roh a nedojde nám, že když si práci zjednodušíme teď, její nedostatky nás dohoní později.


Důvodem č. 1, proč nepoužít tavnou pistoli, je tedy riziko, že obereme děti i sebe o schopnost řešit technologické výzvy a tím ztrácíme něco, čemu se říká ZRUČNOST.


Chemické čáry máry

Vše, co se o složení tyčinek do tavných pistolí dozvíte při opravdu usilovném googlení, je toto: směs syntetických pryskyřic, parafínu a kopolymeru ethylen-vinylacelátu, polypropylen či polyethylen s dalšími příměsemi.Polypropylen a polyethylen jsou základní hmotou plastu. Jsou považovány za "relativně bezpečné". Aby však plast byl co k čemu a měl všechny ty báječné vlastnosti, pro které se z něj stal nejoblíbenější materiál naší doby, je třeba jej nadopovat oněmi záhadnými přísadami skrytými pod označením "směsi" a "další příměsi". Ty už tak bezpečné být nemusí.


Nepříjemnou vlastností jakéhokoli plastu je, že po zahřátí uvolňuje větší či menší množství obsažených látek. Neexistuje bezpečný plast. Existuje pouze posuzování bezpečnosti plastu s různě nastavenou toleranční stupnicí.


Ony záhadné substance z tavících tyčinek se pak mohou dostávat do potravin, vody, vstřebávají se po dotyku skrz pokožku. Ve velmi nízkých koncentracích potom kolují v našem krevním řečišti a dostanou se kamkoli. Někoho možná uklidní, že právě tuto míru koncentrace uznalo pár chemiků za "relativně bezpečnou". Přesto musím říci - ne, děkuji.


Důvodem č. 2 je tedy ZDRAVÍ.


Kam s ním?

Dalším důvodem, proč říkám tavným pistolím jasné ne, je, že výsledný produkt je totálně nerecyklovatelný. Nejlépe je to vidět na různých sezónních dekoracích tipu adventní věnec či velikonoční výzdoba. Zpravidla zde máme přehlídku přírodnin, plastových ozdůbek, třpytivého sypání, drátů, peří, skla i papíru, to vše spojeno nerozlučně jednou mléčně našedlou patlanicí z tavné tyčinky. Není to ani praktické ani esteticky hodnotné.

Navíc spotřeba tavného lepidla je oproti jiným lepidlům enormní.

Jedno balení 40 standardně velkých tavných tyčinek váží 200 g. Vystačí zhruba na pět větších adventních věnců. Oproti tomu nádobka lepidla na vodní bázi o stejné váze vydrží i zapálenému dekoratérovi měsíce.


Důvod č. 3 je OHLEDUPLNOST VŮČI PŘÍRODNÍM ZDROJŮM.
Čím tavnou pistoli nahradit?

Drtivá většina z vás, kdo čtete tento článek, prožila své dětství BEZ TAVNÉ PISTOLE. To je úžasné, že? Stačí proto jen zalovit v paměti a určitě vymyslíte mnohá další řešení!

Za sebe uvádím alespoň tato:


"Lepkavé" techniky:

Lepidla na vodní bázi

Papírové lepící pásky

Domácí škrobové lepidlo

Žitný kvásek (ano, opravdu)


"Nelepkavé" techniky:

Svazování

Sešívání

Připichování

Papírové spoje

Dřevěné spoje

Sešroubování

Přibíjení

Sdrátování


Znáte další šetrné způsoby spojování a slepování? Podělte se o ně ve skupince nabité smysluplnými aktivitami pro rodiče i děti: MINDFULNESS A TVOŘENÍ S DĚTMI


Tvoření s radostí přeje Veronika

xxx10 396 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše